Platobné karty.

Platobné karty sa stali súčasťou ľudských životov. Dnes má platobnú či zákaznícku kartu takmer každý. Ako však karty súvisia s magnetmi? Zoznámte sa s históriou magnetického prúžku, zistite, aká karta bola prvá, spoznajte ich základné rozdelenie. Ako karty ochrániť?

Magnetický prúžok už v roku 1878

Veľkým zlomom v histórii platobných kariet bol vynález magnetického prúžku v roku 1878.

Až takmer o storočie neskôr, v roku 1965, skrsla Škótovi Johnovi Shepardovi Baronovi myšlienka na výplatu peňazí aj po zatváracom čase bánk. O pár rokov neskôr zostavil prvý bankomat na princípe mechanických otočných valcov. Aspoň tak to tvrdia britské banky. Klienti si však najprv museli vyzdvihnúť jednorazový dierovaný štítok s PIN kódom. Štítok strčili do stroja a dostali bankovky v obálkach.

V roku 1969 zaviedla spoločnosť Air Travel prvú kartu s magnetickým prúžkom, ktorý slúžil na ukladanie dát klienta a rýchlejšie odbavenie cestujúcich.

Bankomat.

1972: PIN na magnetickom prúžku

Dôležitý bol rok 1972, keď sa podarilo uložiť PIN na magnetický prúžok. Súčasne Lloyds Bank uviedla do prevádzky prvý bankomat, ktorý čítal magnetické prúžky a bol trvalo pripojený na bankový informačný systém.

O rok neskôr IBM vytvorila magnetický prúžok tak, aby na ňom bolo možné niesť statické dáta o klientovi na prvých dvoch stopách + prepisovateľné dáta na tretej stope.

V roku 1974 spoločnosť American Bankers Association zaviedla normu, ktorá definovala magnetický prúžok pre bankovníctvo. Táto norma sa stala základom medzinárodných noriem ISO, ktoré sa používajú dodnes. Už v tomto roku vznikla aj technológia čipovej karty.

Karty a magnety spolu úzko súvisia. Ako vlastne fungujú?

Ako fungujú magnetické karty

Magnetické karty majú magnetický prúžok, na ktorý sa ukladajú dáta do magnetickej pásky. Prúžok nájdete na zadnej strane karty.

Kde sa tieto karty využívajú? Používajú sa ako zákaznícke a vernostné karty obchodov, čerpacích staníc, fitness centier. Ďalej pri vstupoch na pracovisko, na otváranie dverí či garáží. Ich výhodou je nízka obstarávacia cena. Máte ju tiež? Dajte pozor a nenechávajte kartu v blízkosti magnetu, môžete ju tým znehodnotiť.

Magnetický záznam sa ukladá do dvoch alebo troch stôp:

  1. stopa – má 79 alfanumerických znakov.
  2. stopa – obsahuje 40 numerických znakov.
  3. stopa – nesie 107 znakov, využíva sa na bankové účely na uchovanie PIN, dajú sa na ňu nahrať len čísla 0 – 9, znamienko rovnosti, dvojbodka.

Platobné karty.

Debetná, alebo kreditná?

Platobné karty sú určené na bezhotovostné platby a výbery z bankomatu. V niektorých bankách platíte za výber hotovosti z bankomatu poplatky. Ak však platíte kartou v obchode, poplatky za použitie zaplatí banke obchodník, spravidla v ráde jednotiek percent z každej platby.

Mnoho ľudí stále nedokáže definovať rozdiel medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou. Nižšie nájdete základné rozdelenie.

Rozdelenie platobných kariet

1) Podľa spôsobu zúčtovania sa delia na debetné, kreditné, charge karty a nákupné úverové karty:

Debetné – pri výbere z bankomatu alebo platby u obchodníka čerpáte peniaze zo svojho bežného účtu, ktoré naň však musíte najprv vložiť.

Kreditná – karta nie je napojená na bežný účet, ale úverový, ktorý vám musí najprv schváliť banka. Vyčerpané peniaze potom musíte v dohodnutom termíne zase vrátiť späť, inak zaplatíte úrok.

Charge – banka vám na konci mesiaca vyúčtuje realizované transakcie a vy potom dlh jednorazovo splatíte v danom termíne.

Nákupné úverové – tieto karty vydávajú nebankové inštitúcie a fungujú ako kreditné karty. Napríklad YES karta od Home Credit.

2) Podľa spôsobu vyhotovenia existujú elektronické a embosované karty:

Elektronické – využívajú sa na výber z bankomatu a pri platbe u obchodníkov s elektronickým platobným terminálom.

Embosované – majú plasticky vyrazené číslo karty, meno majiteľa a platnosť. Vďaka embosovaným údajom môžete kartou platiť aj v obchodoch, ktoré nemajú elektronický platobný terminál. Na snímanie karty sa v takom prípade používa mechanický snímač imprinter, nazývaný tiež „žehlička“. Ten pri platení embosované informácie z karty otlačí na účtenku, ktorú podpíšete.

Platobná karta s čipom.

3) Podľa použitej technológie sa rozdeľujú na karty s magnetickým prúžkom, karty s čipom a hybridné karty.

Karty obsahujú prvky, ktoré sú nutné pre elektronické transakcie v bankomatoch a platobných termináloch.

Karta s magnetickým prúžkom – do prúžku sa zaznamenávajú údaje o karte a klientovi. Napríklad kód krajiny, menová jednotka, zostatok na účte, meno klienta.

Karta s čipom – obsahuje mikroprocesor, na ktorom je uložený PIN. Tieto karty sú bezpečnejšie proti zneužitiu. Niektoré bankomaty nemajú čítačku čipov, preto musia karty obsahovať aj magnetický prúžok.

Hybridná karta – karta má magnetický prúžok aj čip. V súčasnosti vydavatelia všetky karty nahrádzajú hybridnými typmi.

Bezkontaktná karta – spravidla kombinácia predchádzajúcich variantov. Pri nákupe do 500 Kč nemusíte zadávať ani PIN. Klienti v súčasnosti od bánk získavajú aj bezkontaktné platobné nálepky s čipom. Takúto nálepku si umiestnite napríklad na mobilný telefón. Potom už nepotrebujete ani platobnú kartu.

Dnes je navyše možné platiť aj prostredníctvom moderných mobilných telefónov s technológiou NFC.

4) Podľa použiteľnosti sa karty delia na domáce, fungujúce len v tuzemsku, a medzinárodné.

Existuje veľa typov kariet. Platíte radšej kartou, alebo v hotovosti? Ak kartou, chráňte ju pred magnetmi.

Čítajte ďalej o magnetických zaujímavostiach na blogu Unimagnet.