Ako funguje magnetické zapínanie.

Ako funguje magnetické zapínanie, na čo sa dá využiť? Existuje zapínanie pre textilnú galantériu, takzvaný „buldog“, ale aj zapínanie a zatváranie na šperky. Môžete si vytvoriť aj vlastné, keď proti sebe všijete 2 magnety, len k sebe natočené opačnými pólmi. Zistite, ako s magnetickým zapínaním pracovať.

Magnetické zatváranie šperkov

Existuje celý rad spôsobov, ako pripnúť náušnicu alebo na ruku náramok. Niektoré zapínanie je bezpečnejšie a lepšie drží, s iným sa zase ľahšie manipuluje.

Závisí to od typu náušnice. Najčastejším uzáverom je puzeta, skrutka, dámsky patent, francúzske zapínanie, klenotnícka klipsa alebo kreol. S francúzskym zapínaním sa stretnete pri kratších náušniciach. Je elegantné a nenápadné, pretože je ukryté za ušným lalôčikom.

Americké zapínanie náramku.

Americké zapínanie.

Pri bižutérii, náramkoch alebo korálov nájdete kovové zapínanie, napríklad americké a magnetické zatváranie. Štandardné spony alebo skrutkovacie zapínanie býva často ťažké uzavrieť alebo sa čoskoro opotrebuje. Magnetické zapínanie na koráliky uzatvorte behom sekundy, navyše silné magnety udržia váš šperk bezpečne zapnutý.

Zrejme zo skúseností viete, aké ťažké je niekedy zapnúť náramok jednou rukou. Magnetický uzáver šperkov KR-06-1/2,5-06-B sa skladá z dvoch silných neodýmových magnetov – 2 protikusov, aby sa magnety k sebe priťahovali.

Magnetické zapínanie šperkov.

Magnetické zapínání šperků.

Magnetické zatváranie so silnými neodýmovými magnetmi sa hodí na uzatvorenie:

  • náramku na ruku,
  • retiazky a náhrdelníka,
  • korálikov okolo krku.

Tip: Vyrobte si náramok na magnetické zapínanie

Náramok na magnetické zapínanie.

Ako si vyrobiť magnetické zapínanie na textil a textilnú galantériu

Možno máte tašku alebo kabelku s magnetickým zapínaním „buldog“, existuje však aj magnetické zapínanie M-ZAS-01. Toto magnetické zapínanie má jeden kotúčový magnet, ktorý je zalisovaný do PVC vrecka. Vďaka plastovému obalu neodýmový magnet ľahko prišijete k textilu, všijete do zapínania vreciek alebo podšívky tašky. Magnetická sila udrží zapínanie pevne uzatvorené. Aby sa mohol magnet k niečomu pricvaknúť, potrebujete dva magnety.

Magnetické zapínanie pre textil a textilnú galantériu.

Magnetické zapínanie pre textil a textilnú galantériu.

Magnetické zatváranie M-ZAS-01 je ideálne na zapnutie:

  • kabeliek, peňaženiek, kozmetickej taštičky,
  • klop vreciek oblečenia, batoha,
  • závesov, prikrývok a bytových dekorácií,
  • peračníka,
  • obalov na tablet, notebook, čítačku či dosiek na dokumenty.

Ako magnet do textilu a oblečenia zašiť?

Magnetické zatváranie M-ZAS-01.

Magnetické zatváranie M-ZAS-01.

Pozor, kovová pätka alebo iná kovová časť šijacieho stroja sa môže k magnetom prichytiť. Pred šitím k sebe obidva magnety opačnými pólmi (inak to ani nepôjde) pricvaknite, čím eliminujete magnetickú silu. Najprv prišite spodný magnet, potom horný. Magnety je niekedy lepšie zašívať ručne.

Myslite tiež na to, že sa magnety pricvaknú aj k nožniciam.

Čítajte tiež: 6 tipov pre šijacie potreby. Ušite si dekorácie s magnetmi

Pred praním uložte oblečenie či textil do vrecka na pranie

Keďže sú magnety ukryté v plastovom obale, sú vodoodolné a môžete ich prať v práčke. Pre istotu pred praním vložte oblečenie či tašku do vrecka na pranie, aby sa magnety neprichytili k bubnu práčky.

Oblečenie a textílie so všitými magnetmi perte na maximálne 80 °C. Vyššie teploty prania môžu spôsobiť demagnetizáciu a zoslabnutie magnetickej sily magnetov.

Čítajte tiež: Vylepšite darčekové škatuľky zatváraním na magnet

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.