Magnetické autíčko.

Neodýmové magnety využívajú výrobcovia elektronických zariadení, motorov, domácich spotrebičov či automobilových súčiastok. Pomôžu vám v domácnosti, v dielni i kancelárii. Vyrobte si pomocou silných neodýmových magnetov najjednoduchšie auto na svete. Ako autíčko funguje, čo ho poháňa, akú úlohu má tužková batéria? Zistite v článku s návodom.

Čo potrebujete na výrobu magnetického autíčka

Ako si magnetické auto vyrobíte?

1) Na oba konce batérie pricvaknite neodýmový kruh s priemerom 25 mm. Ak máte batériu, ktorá má úroveň mínusovej plôšky mierne zapustenú pod úroveň obalu batérie, pricvaknite k batérii ešte menší kruhový magnet s priemerom 6 mm ako „priechodku“, a naň potom väčší 25 mm neodýmový magnet.

Oba magnety je potrebné na batériu pricvaknúť väčšími otvormi. Menšie otvory magnetov potom budú z vonkajšej strany magnetického autíčka.

2) Na stôl si rozložte alobal a batériu s magnetmi naň položte.

Ak použijete rovnako veľké magnety, autíčko pôjde rovno. Ak pricvaknete na jeden koniec batérie magnet s menším priemerom, autíčko bude jazdiť dookola po kružnici.

Po niekoľkých minútach jazdy začne autíčko spomaľovať. Prečo? Batéria sa postupne vybíja.

Ako autíčko s neodýmovými magnetmi funguje?

Magnetické autíčko sa pohybuje vďaka elektromagnetickému poľu, ktoré vďaka neodýmom a batérii vytvoríte. Alobal – hliníková fólia – uzavrie elektrický okruh a neodýmový mini automobil sa rozbehne.

Pozrite sa na magnetické vozidlo na videu

Veľa zábavy s batériovým autíčkom a naodýmami!

Pozor, neodýmové magnety sú silné, nepatria do rúk menším deťom.

Čítajte ďalej magnetický blog a získajte ďalšie tipy zo sveta magnetických zaujímavostí.