Idete na dovolenku, trávite s deťmi prázdniny? Spoznajte taje magnetizmu a užite si zábavu s magnetmi. Postavte si magnetickú dráhu, lovte poklady z hlbín, skladajte tvary z neodýmových guľôčok alebo si vyrobte stromček z pivných zátok. Vyskúšajte niektorý z 13 magnetických tipov v článku.
1) Prázdninový bestseller pre dobrodruhov – magnet fishing
Magnetický rybolov, magnetic fishing, je jedným z najvyhľadávanejších druhov zábavy vonku. Od jari do jesene sa dobrodruhovia vydávajú k rybníkom, jazerám, riekam alebo na prístavné móla.
Na pevnom lane spúšťajú do tajomných hlbín extra silné neodýmové magnety a z vody ťahajú staré kovové skrutky, kúsky kachlí, disky áut, ale občas aj bicykle alebo dokonca moped.
Sem-tam sa podarí z vody vyloviť aj muníciu, zbraň či staré mince v kovovej škatuľke. Sú aj frajeri, ktorí z vodných hlbín vytiahli trezor, väčšinou však prázdny. Kúpte si výbavu na magnet fishing a vyrazte k vode za dobrodružstvom.
O magnetickom rybárčení postupne publikujeme seriál, v ktorom sa dozviete veľa rád a tipov. Zatiaľ sa pozrite, čo je magnet fishing, aké vybavenie na magnetický rybolov potrebujete, aké magnety na magnetic fishing existujú, aké vybrať lano aj ako uviazať pevný uzol alebo akým spôsobom poklady z hlbín loviť.
2) V lete sme smädní. Kam so zátkami? Vyrobte si otvárač, magnetky alebo stromček
Počas horúcich dní treba dopĺňať pitný režim. Či už dostanete chuť na malinovku, radler alebo tradičné pivo, hodí sa magnetický nástenný otvárač na zátky, ktorý si vyrobíte aj doma v dielni.
Milovníci piva ocenia vlastnoručne vyrobený magnetický držiak na zátky. Zo zátok môžete „vypestovať“ aj zátkový stromček na stôl, alebo si vytvoriť magnetky s obrázkami z dovolenky.
3) NeoCube – precvičte si prsty, uvoľnite myseľ a skladajte nekonečné množstvo 2D i 3D tvarov
Magnetická stavebnica NeoCube obsahuje 216 päťmilimetrových neodýmových guľôčok. K dispozícii je v mnohých variantoch a farbách. Ak si magnetický hlavolam zaobstaráte, možno budete chcieť vedieť, ako z magnetických guľôčok zložiť kocku.
Potom sa môžete pustiť do skladania pyramídy, zložiť z NeoCube guľu, vytvoriť si magnetický náramok na ruku, zostaviť 3D šesťuholník, zložiť z guľôčok stoličku, vytvoriť diamant alebo zložiť z NeoCube slimáky.
Hodiť sa vám môže aj tip, ako zo základnej retiazky zložiť skoro čokoľvek. Je dobré naučiť sa aj dva hlavné spôsoby skladanie NeoCube – paralelné a rozložené. Z magnetických guľôčok sa dá postaviť dokonca domino dráha.
Keby vás omrzela tradičná jednofarebná stavebnica, môžete začať skladať viacfarebné diela.
4) Máte radi umenie? Urobte si magnetický rám
„Magnet art“ znamená „magnetické umenie“ či „umenie s magnetmi“. V dnešnej modernej dobe existujú umelci, ktorí vytvárajú diela priamo z magnetov.
Môžu to byť abstraktné obrazy, magnetické konštrukcie alebo rám plný malých neodýmových magnetov, ktorých pohyb ovládate silným neodýmom. Ako si taký magnetický rám vyrobiť? Dozviete sa v článku.
5) Vyrobte deťom magnetické piškvorky
Chystáte sa na dovolenku? Zabavte svoje ratolesti, vyrobte im magnetické piškvorky. Výroba je jednoduchá a rýchla. Stačí vám plechová škatuľka, farebný papier a pár feritových magnetov. Zistite, ako si vytvoriť magnetické piškvorky, ktoré sa budú deťom páčiť.
6) Poskladajte vertikálnu dráhu, nech to frčí
„Pozri mami, ako sa guľôčka skotúľala cez tunel rovno do skúmavky!“ Skladajú vaše deti rady stavebnice? Potom sa im guľôčková magnetická dráha bude páčiť.
Spríjemnite im voľné chvíle a pomôžte vytvoriť zábavnú vertikálnu magnetickú stavebnicu. Ako si ju vyrobíte? Zistite v článku s návodom na vertikálnu dráhu.
7) 7 tipov na fotomagnetky na chladničku. Vyrobte si ich za pár minút
Fotíte? Určite áno, dnes je fotografom asi každý. Stačí na to mobil. Ako mať tie najkrajšie fotografie z ciest stále v zornom poli? Vytvorte z nich fotomagnetky. Zvládnete to za pár minút.
Potom ich pricvaknite na akýkoľvek kovový povrch – chladničku, zárubňa, magnetickú tabuľu. Využite fotomagnetky aj ako dekoráciu do bytu alebo ako jedinečný darček pre priateľov či starých rodičov. Čo ďalšie z fotonálepiek vyrobíte? Pozrite sa na 7 tipov, ako si vyrobiť fotomagnetky na chladničku.
8) AA tužková batéria + neodýmové magnety = autíčko
Silné magnety využívajú výrobcovia elektronických zariadení, motorov, domácich spotrebičov aj automobilových súčiastok. Vyrobte si s využitím neodýmových magnetov magnetickú hračku – najjednoduchšie auto na svete. Ako autíčko funguje, čo ho poháňa, akú úlohu má tužková batéria? Zistite v článku s návodom.
9) 9 nápadov na magnetické suveníry z ciest
„Fíha, kde ste kúpili tie magnetky?“ čudovali sa známi u nás v kuchyni. „Vyrobili sme si ich.“ Každá návšteva obdivuje naše suveníry z dovolenky. Je cestovanie aj vašou vášňou? Možno aj vám doma pribúdajú suveníry.
Ak vás už nebaví suvenírová klasika – pohľadnice, umelé magnetky, škaredé čačky – vyrobte si originálne suveníry, ktoré nikde nekúpite. Je to jednoduché. Kým zase vyrazíte na cesty, prečítajte si návod na výrobu magnetických suvenírov.
10) 1400 rokov starý tangram – zistite, čo to je a zložte si ho ako starí majstri
Čo je tangram, odkiaľ pochádza? Tangram je zábavná hra, stavebnica, ktorá sa trocha podobná puzzle, alebo možno trošku aj na origami. Vyrobte si hoci s deťmi magnetický tangram – nastrihajte ho z magnetických fólií a skladajte tangramové obrazce na magnetickej stene, tabuli alebo dvierkach chladničky. Pozrite sa, ako tangram vyrobiť.
11) Hráte pétanque? Šetrite si chrbát
V niektorých krajinách je hádzanie gúľ, hra pétanque, veľmi obľúbená. Svojich priaznivcov má aj na Slovensku. Kto sa však má stále ohýnať po gule? Po dlhšom čase z toho môže bolieť chrbát. Dvíhajte gule magnetom. Jednoduchú pomôcku na dvíhanie gúľ na pétanque si vyrobíte jednoducho a ešte prekvapíte spoluhráčov.
12) Unesú magnety človeka?
Návod na magnetickú levitačnú dosku je už skôr pre pokročilejších domácich majstrov. Keď sa vám však jej výroba podarí, budete sa možno vznášať ako kráľ Šalamún na lietajúcom koberci. Alebo sa môžete len pozrieť na video v článku, uvidíte, čo sú schopní niektorí domáci majstri s magnetmi vykúzliť.
13) 3 tipy na magnetické skrýše na geocaching
Posledný tip je pre keškárov. Ak milujete objavovanie skrytých schránok v prírode v rámci hry geocaching a už ste vo fáze, že kešky zakladáte, budú sa vám hodiť tipy na 3 magnetické skrýše.
Zabudujte ich do kusa kmeňa stromu, prilepte k veľkej skrutke alebo priskrutkujte k inštalačnej škatuli, do ktorej schováte tajnú schránku.
Pozrite si pár tipov na výrobu originálnych magnetických skrýšína obľúbenú geolokačnú hru.
Kde ďalej hľadať nápady s magnetmi?
Ďalšie magnetické nápady sledujte na facebookovej stránke.
Viac magnetických zaujímavostí nájdete aj na blogu Unimagnet.
Príjemnú dovolenku, prázdniny a chvíle voľna!